O mně

JAK VZNIKL BĚŽÍCÍ ČEŠTINÁŘ
Už před dokončením doktorského studia češtiny na FF MU jsem pod úžasně česky měkkým jménem Běžící češtinář začal drsně psát nejrůznější věci o jazyce českém na Twitteru. Tato síť je specifická v mnoha ohledech, ale to hlavní je, že text příspěvku (tweetu) nemůže překročit 280 znaků včetně mezer (dříve 140). Přestože jsem pod hashtagem #CJtipy publikoval stovky výkladů a zajímavostí z oblasti jazyka, tato mikroforma mi postupem času přestávala stačit. V dubnu 2020, tj. době první karantény způsobené covidem, začala výrazná proměna mého účtu na Instagramu. Nejprve jsem vlastně sám od sebe kradl staré tweety a vkládal je s dalšími komentáři do stories/příběhů, ale co se příspěvků týče, do té doby jsem na Instagramu publikoval jen běhání. Pak jsem ovšem objevil program Canva a začalo barevné šílenství…
NAJDEŠ MĚ NA INSTAGRAMU, FACEBOOKU A TIKTOKU
Od té doby střídám příspěvky o běhání s těmi o češtině a na Instagramu jsem více češtinářem než běžcem. Nejen díky příspěvkům, ale také díky pravidelným kvízům a dalšímu užitečnému a ideálně i vtipnému obsahu (rozbory didaktických testů, korektury všeho možného, co zahlédnu) mě už tam dnes nesleduje pár stovek běžců, ale téměř třicet tisíc lidí. A já jsem moc rád, že jim můžu předávat své znalosti tak, aby je to bavilo.

MŮJ SVĚT SE TOČÍ KOLEM ČEŠTINY
V květnu 2021 jsem na základě své tvorby na sítích sestavil popularizační přednášku Čeština všelijak a za pár týdnů s ní navštívil 18 škol po celé naší zemi. A byla to pohádka! Moc mě baví, když mluvím o větných členech a padesát dětí napjatě poslouchá. V současnosti školám nabízím rovněž přednášku o didaktických testech.
Od roku 2015 totiž působím jako lektor a tvůrce studijních materiálů, „pod mýma rukama“ prošly přes dva tisíce žáků, vytvořil jsem mnoho didaktických testů a opravil jich mnoho tisíc.
V roce 2020 jsem u nakladatelství Edika (Albatros) vydal příručku Přijímačky s češtinářem pro 5., 7. a 9. ročník. Za poslední roky jsem si v několika rozhovorech příjemně popovídal nejen o sociálních sítích, ale také o práci lektora, přijímačkách, maturitách nebo o aktuálním vývoji češtiny (viz Češtinář v médiích).
Zhruba od roku 2015 se věnuji korekturám a za tu dobu už jsem opravil (a většinou v podstatě redigoval, tj. dělal pro text maximum) pořádnou řádku časopisů (Page, Cvak, Knihkupec, Knížata), učebnic, povídek, románů a jiných publikací (např. Coura – Jana Bernášková, Sama sebou – Vlastina Svátková) včetně závěrečných studentských prací.
A abych nezapomněl, ve všech závěrečných pracích na FF MU jsem se věnoval fenoménům internetové komunikace, nejprve chatům a blogům a poté sociálním sítím. Kdyby měl někdo čas a bavily ho věci jako trolling a flame wars, mrkněte na mou disertaci s šíleným názvem Individuální stylové dominanty v postojových diskusích na sociální síti Facebook aneb Originalita vyjadřování ve veřejné psané komunikaci na internetu a její příčiny.

A PROČ TO BĚHÁNÍ?
„Prostě nezastavuju a běžím furt!“
Celý tento příběh jsem sepsal už v roce 2015 na svém blogu.
V roce 2014 jsem měl, jak se říká, nějaké to kilo navíc (dohromady 100), rozhodl jsem se tedy začít s chůzí a kontrolou kalorického příjmu. Jednoho dne pak přišel nápad jít si zaběhat… a celkem bez problémů to šlo (11 km za hodinu). V roce 2015 jsem se odhodlal zaplatit si několik startů na menších i větších závodech s vrcholem v podobě Olomouckého půlmaratonu (21,1 km) na začátku léta a Jesenického maratonu (42,2 km) na jeho konci.
A už to jelo! Nakoupil jsem běžecké oblečení a boty a běhal pravidelně. To už byly běžecké tréninky, ne pokusy o běh. V roce 2016 jsem si zopakoval Jesenický maraton a přidal také šílené cyklistické výlety (další blog) typu 260 km/den…
Od roku 2015 jsem naběhal cca 14 000 km, dostal se pod 39 minut na 10 km, pod hodinu a 27 minut na půlmaratonu a pod 3 hodiny a 27 minut na maratonu. Běhání je pro mě dnes drogou, dřinou i zábavou zároveň – záleží, v jakém jsem rozpoložení. Baví mě se zlepšovat, baví mě soutěžit, udržovat se v jisté kondici, baví mě být součástí běžecké komunity včetně skupinky zvané Šneci v běhu, kde mi občas nadávají „Turbo Jarma“ i jinak.
Sledujte můj běžecký příběh na Instagramu, přidejte se na Facebooku ke Šnekům v běhu a hlavně se hýbejte!
P. S.: Proč běžící a ne běhající? Protože je to dynamické pojmenování souznící s mým logem ve smyslu: „Prostě nezastavuju a běžím furt!“